Bize     Ulaşın (0224) 272 15 54     Sosyal Medya

ARO GÜVENLİK

job ve kelepçe kullanımı

ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİSİNİN JOB VE KELEPÇE KULLANIMI

Özel Güvenlik Görevlisi Ne Zaman Job ve Kelepçe Kullanabilir?

Özel güvenlik görevlilerinin, görevlerini eksiksiz yapabilmesi için bazı malzemelere ihtiyaçları vardır.  Yetki ve sorumlulukları dahilinde özel güvenlik görevlileri bu ekipmanları kullanmak için gerekli eğitimi alırlar. Aro “Özel Güvenlik Temel Eğitim” içerisinde teçhizat kullanım eğitimi yer almaktadır. Makalemizde özel güvenlik görevlisi ne zaman job ve kelepçe kullanabilir? sorusunun cevabını bulacaksınız.
Özel güvenlik görevlilerinin standart teçhizatlarından olan job ve kelepçe kullanımı için, zor kullanma yetkisinin bulunması gerekmektedir. Özel güvenlik, kamu güvenliğini tamamlayıcı bir amaca hizmet etmektedir.  Özel güvenlik hizmetleri kapsamında çalışan görevliler, görevli olduğu alan ve görev süreci içerisinde zor kullanma yetkisine sahiptirler.  Görev alanı kavramını bir örnek ile açıklamak gerekirse, bir sitenin güvenliğinden sorumlu bir güvenlik görevlisi, sitenin hemen yanına park etmiş bir aracın güvenliğinden de sorumludur.  Özel güvenlik görevlileri, zor kullanmalarını gerektiren bir olay ile karşılaştıklarında ilk olarak bunu polis, jandarma gibi genel kolluk kuvvetlerine bildirmekle yükümlüdürler. Özel güvenlik görevlisi yetkileri ile ilgili detayları makalemizden öğrenebilirsiniz. 
Özel güvenlik görevlileri zor kullanmalarını gerektiren haller ile karşılaştıklarında, ilk olarak ihtar yapmalıdırlar. İhtar sonucunda kişi uyarıları dikkate almıyor ve eylemine devam ediyor ise kademeli ve ölçülü olarak zor kullanabilirler. Özel güvenlik görevlisi, sadece kişinin uyguladığı direnci kırmak için job, kelepçe, biber gazı v.b kullanabilir. Zor kullanmanın ölçüsü, duruma göre farklılık gösterebilir. Koluna job ile müdahale edildiğinde kişinin direncinin kırılması söz konusu iken kafaya job vurulması, zor kullanma yetkisi kapsamına girmeyecektir.
Özel güvenlik görevlisi teçhizatları, koruyucu ve engelleyici önlemlerin alınması için kullanılırlar.

Post a Comment