Bize     Ulaşın (0224) 272 15 54     Sosyal Medya

ARO GÜVENLİK

NASIL ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİSİ OLUNUR?

Silahlı ve Silahsız Özel Güvenlik Şartları Nelerdir?

Nasıl özel güvenlik görevlisi olunur? sorusu, özellikle son yıllarda iş sahalarındaki artış sebebi ile talep gören ve araştırılan bir konu oldu. İstihdam olanağı her geçen gün artan sektör, silahlı ve silahsız güvenlik personellerine de aynı oranda ihtiyaç duymaktadır. Nasıl özel güvenlik olunur? sorusunun cevabını ve tüm detaylarını yazımızdan öğrenebilirsiniz.  

Özel güvenlik görevlisi olabilmek için, öncelikle özel güvenlik eğitimleri sağlayan, İçişleri Bakanlığı onaylı eğitim merkezine katılıp, sertifika almak gerekmektedir. Özel güvenlik eğitimleri, Silahlı Temel Özel Güvenlik Eğitimi ve Silahsız Temel Özel Güvenlik Eğitim olarak ikiye ayrılır.

Silahlı Özel Güvenlik Görevlisi Olmak İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

5188 Sayılı yasa gereğince, Silahlı Özel Güvenlik Görevlisi olabilmek için temel eğitimin yanında silahlı eğitim alınması gerekmektedir. Eğitim toplam 120 saattir. Silahlı özel güvenlik görevlisi olabilmek için aranan şartlar;

 1. TC Vatandaşı olmak gerekir, Azeriler, Türkmenler gibi kökeni Türk olan kişiler için de oturma izni olması halinde TC vatandaşı olma şartı aranmaz.
 2. En az lise veya dengi okul mezunu olunması gerekir, lise mezunu olan adaylar silahlı eğitim alabilirler.
 3. Adayların ağır hapis cezası almamış olmaları gerekmektedir.
 4. Beden ve akıl sağlıkları yerinde olmalıdır. Mesleği yapmayı engelleyecek bedensel ve zihinsel kusurların bulunmaması gerekir.
 5. Herhangi bir şekilde terör örgütleriyle bağlantıları bulunmamalıdır.
 6. Adaylar 21 yaşını doldurmuş, 22 yaşından gün almış olmalıdır. Bu yaşın altındaki kişiler silahlı güvenlik görevlisi olamazlar.
 7. Uygulamalı atış eğitimi alınması gerekmektedir.

İlgili adayların, tam teşekküllü bir devlet hastanesinden “silahlı özel güvenlik görevlisi olur” ibareli sağlık raporu alması zorunludur. Silahlı güvenlik görevlileri, bankalarda, okullarda, şirketlerde, özel kurumlar ve kamuda rahatlıkla iş bulabilirler.

Silahsız Özel Güvenlik Görevlisi Olmak İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Silahsız temel özel güvenlik görevlisi eğitimi 100 saattir. İlgili yeterliliğe sahip adayların, bir sağlık kuruluşundan “silahsız özel güvenlik görevlisi olur” ibareli sağlık raporu almaları zorunludur. Aranan şartlar;

 1. TC vatandaşı olmak gerekir,
 2. En az 8 yıllık ilköğretim veya dengi okul mezunu olmak gereklidir,
 3. 18 yaşını doldurmuş 19 yaşından gün almış olmak gerekir,
 4. Kamu haklarından mahrum olmamak gereklidir,
 5. Görevini yapmaya engel olacak vücut ve akıl sağlığında engel bulunmaması gerekir,
 6. Adayların ağır hapis cezası almamış olmaları gerekmektedir.

Silahlı ve Silahsız Özel Güvenlik Görevlisi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Meslek olarak güvenlik görevlisi olmak isteyen adaylar, silahlı yada silahsız olarak iki seçenekten birini tercih etmelidirler. Silahlı ve silahsız güvenlik görevlileri maaşları, çalışma şartları gibi hususlarda farklılık göstermektedir.

 1. Silahlı özel güvenlik görevlisi kartı olan kişiler hem silahlı hem de silahsız projelerde çalışabilirler. Örnek vermek gerekirse, bankalarda sadece silahlı özel güvenlik görevlileri çalışabilmektedir. Silahsız özel güvenlik görevlileri ise yüksek riskli çalışma alanlarında istihdam edilmez.
 2. Silahlı özel güvenlik elemanları, silahsız projelerde çalışan özel güvenliklere göre bir tık yüksek maaş alırlar.
 3. Silahlı özel güvenlik kimlik kartı almak, silahsız özel güvenlik kimlik kartına göre biraz daha maliyetlidir.
 4. Silahlı özel güvenlik kimlik kartı almak için, yazılı sınav haricinde silah atış sınavını da başarı ile bitirmeniz gerekir.

Son olarak iş imkanı oldukça yüksek olan özel güvenlik görevlileri aşağıdaki sektörlerde rahatlıkla istihdam edilebilirler.

 • Bankalar
 • Siteler
 • Stadyum ve spor salonları
 • Festival ve konser salonları
 • Kamu kuruluşları
 • Alışveriş merkezleri
 • Parklar
 • Sağlık kuruluşları
Post a Comment